İstanbul Avrupa
0(212) 461 70 96
İstanbul Anadolu
0(216) 388 07 08
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp
0(533) 353 09 09

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur? 17 Ağustos 2013

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

su-sizintisi-bulmaTesisatta su kaçağı nasıl bulunur gibi soruların doğru tesisatçılara sorulduğunda daha iyi çözümlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Birçok tesisatçı ve işinin en iyisi olduğunu söyleyen fakat işe başladığında birçok noktada sıkıntı yaşayarak yanlış işlemlerin vermiş olduğu birçok zararın engellenmesi sonucun da fazla derece de yetersiz olduğunu görmek yanlış tercihlerin en büyük zararıdır. Su kaçağı gibi önemli sorunların çözümlerin de tanıdık yada vidaları gevşemesinde dolayı küçük bir müdahale ile su kaçaklarını gideren ustalar yerine tesisatta ki su kaçağı nasıl bulunur gibi önemli olan sorunlarınız da tercih edilmesi gereken firmalar konusunda daha seçici davranılması gerekmektedir. Artık firmaların da eski yöntemlerden sıkılarak daha kalıcı çözümlerle kaçakların giderilmesinde seçmiş olduğu yöntemle işlemleri daha kolay olmaktadır. Önceden hem teknik ekipmanları yetersizliği hem de tesisatta su kaçağı nasıl bulunur konusunda iyi eğitim almadan küçük müdahalelerle yetinen ustalar nedeniyle en ufak problemler de bile saatlerce onarım yapılmaktadır. Bunların engellenmesini sağlayan sınırlı sayıda firmanın özel olarak ithal ettikleri cihazlarla sadece birkaç saat içinde kaçak onarımı en doğru şekilde giderilmektedir. Öncelikle gider borularının içine girilerek uygulanan yüksek basınçlar sayesinde havanın sıkışması sağlanarak oluşan en ufak sızıntının bile tespiti en kısa sürelerde yapılmaktadır. Yapılan bütün işlemler de teknolojik ekipmanların kullanılması ile daha iyi onarımların yapılması en çok tercih edilme nedenimiz olmaktadır. Sizde tesisatta su kaçağı nasıl bulunur gibi sorularınız cevaplarını yanlış yerlerde arayarak hem boş yere yüksek rakamlarla geçici işlemler yaptırmak yerine daha kalıcı çözümleri en düşük rakamlarla yaptırabilirsiniz.

Tesisatta Su Kaçağı Bulma

su-kacagi-tespitiTesisatta su kaçağı nasıl bulunur sorununa çözüm üretebilmek zordur. Her ne kadar zor olsa da günümüzde yoğunlaşan teknolojik gelişmelerin etkisiyle artık dakikalar içinde sorunun çözümüne ulaşılmaktadır. Önceleri kaçağı bulabilmek adına teknolojiden yoksun alet ve makineler kullanılır, arama çalışması saatleri ve hatta günleri bulabilirdi. Bu durum hayat akışımızı etkilediği gibi hayatın daha zor bir hal almasını da sağlardı. Son yıllarda uzun yol kat eden teknoloji, bu sorunun da ilacı olmakla beraber çok büyük bir zaman tasarrufu kazandırmıştır. Peki, tesisatta su kaçağı nasıl bulunur ve oluşur? Önce belirtilerinden başlamak gerekirse, birincil belirtisi son dönemde gelen faturaların yüksek olmasıdır ki genelde bu şekilde bir şüpheyle birlikte sorunun merkezine doğru yaklaşılır. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk iş tüm su vanaları kapatıldıktan sonra saatteki ibrenin dönüp dönmediğini kontrol etmektir. Vanalar kapalı olmasına rağmen ibreler hala dönmeye devam ediyorsa kesinlikle bir su tesisatı kaçağı söz konusudur. Alt kısım izolasyonun üst kısma göre daha az olmasından mütevellit, sızan su alt kattaki beton yığınlarında, kolon ve sütunlarda akmaya başlar. Tabi bu durumun varlığı komşuluk ilişkilerinizi olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu yüzden kaçak ile ilgili şüphelendiğiniz ilk andan itibaren alanında uzmanlaşmış ekiplerden yardım istemelisiniz. Tesisatta su kaçağı nasıl bulunur sorusu söz konusu olduğunda uygulanabilen en iyi yöntem: Akustik dinleme cihazlarıyla sızıntının tespit edilmesi, edildiğinde sızıntıyı oluşturan etmenlerin yok edilmesi işlemidir. Ayrıca sızıntının tekrar yaşanmaması adına değiştirilmesi gereken boru, tesisat giriş ve çıkış yönleri, tesisat araç ve gereçler vs var ise bunların kesinlikle sökülmesi gerekir. Aksi halde sorun yakın bir zaman içinde kendini tekrar edecektir. Bu konuda güvenilir ve işinde uzman tesisatçıların seçimi de en az sorunun kaynağını bulmak kadar önemlidir. Zira piyasadaki tesisatçıların büyük bir bölümünün yöntemi eskilerden kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler sorunun temel kaynağını bulamadıkları, teşhisini sağlıklı bir şekilde bulamadıkları gibi sorunu çözmek adına çok uzun zaman uğraş verip maliyeti de en az iki katına çıkarabilirler. Geleneksel yöntemleri tercih eden tesisatçılar kaçağın tespitini bulmak adına tesisatın geçtiği duvarı yıkmakla işe başlarlar. Bu sebeple işler gereğinden çok fazla uzayıp, maliyeti de bir o kadar arttıracaktır.

Bir diğer tesisatta su kaçağı nasıl bulunur sorusuna bir diğer alternatif ise termal kameralar yardımıyla uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntem ile termal kamera tesisatın geçtiği her yeri tarar ve sızıntının nerden kaynaklandığını üç beş dakika içinde bulur. Termal kameranın sorunun teşhisini koyması her şey hallolduğu anlamına gelmez. Sorunu çözerken de gerekli güncel alet ve hırdavatların bulunması gerekir. Günümüzde bu tarz alet ve hırdavatların en önemlisi robot entegreli önden vidalı delicilerdir. Bu alet akıllı bir şekilde belirlenen noktayı eksiksiz, kırmadan ve dökmeden açar ve onarımı için gerekli olanakları sağlar. Termal kamera ve robot entegreli cihaz uyumu yalnızca su ve su tesisatı kaçaklarında değil, lavabo tıkanıklıklarında, tuvalet tıkanıklıklarında ve akustiğe bağlı hemen hemen bütün tıkanıklıklarda kullanılan bir numaralı yöntemdir. Bir de piyasaya henüz yeni çıkmış olan digitul sızıntı bulgu aracı vardır. Ancak bu yöntemin Türkiye’de sağlıklı iş yapması biraz zordur. Çünkü bu yeni çıkan digital yöntem duvara monte edilir ve duvar içerisinde meydana gelen tüm hareketli nesneleri algılamaya başlar. Türkiye’deki evlerin büyük bir bölümü betonarme olduğundan, makine duvar içerisindeki ufak taş, çamur hareketlerini de faaliyet olarak algılayacağı için sağlıklı çözümler üretemez.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ