İstanbul Avrupa
0(212) 461 70 96
İstanbul Anadolu
0(216) 388 07 08
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp
0(533) 353 09 09

Petek Temizliği Nasıl Yapılır? 2 Nisan 2015

petek-temizligi-nasil-yapilirEvlerimiz de ve yaşam alanlarımızın yapılarında kullanılan sularda bulunun kireçlenme olayına neden olan maddelerin bulunması dolayısıyla kireçlenme olayı bu tesisat aksamlarında zamanla meydana gelir. Bu kullanılan sularda bulunan maddeler sadece kireçlenmeye sebep olmakla kalmaz. Başka sorunlara da yol açarak peteklerin çalışmasına engel olmaktadır. Bu durumlar suların içine gizlenmiş ve daha çok arıtılmamış kirli suların kullanımında görülen suların içinde kirliliğine neden olan maddelerin birikmesiyle radyatörler de meydana gelen çamurlaşma durumudur. Bu kullanılan sularda bulunan maddeler radyatörlerin geçişlerin sağlandığı alanlarda tıkanma probleminin doğmasına neden olmaktadır.

Bu tıkanma durumu ise peteklerin tam anlamıyla işlevini yerine getirip ısınmamasına yada tam ısınma durumunun görülmemesine neden olmaktadır.Bu durumlardan kaynaklı başka alanlarda bozulmalar meydana gelebilir. Peteklerin ısınma olayının gerçekleşmeme nedeni bu durumlardan kaynaklıdır.Bu durumlarda bazı önlemler alınarak bu tıkanma olayı gerçekleşmeden sorun daha öncesinden engel olunarak sorun oluşumunun gözlenmemesi sağlanabilir.Böylece yaşam alanlarınız da ısınmama durumu gözlenmez, tesisat sistemi bozulmaz ve soğuktan kaynaklı sağlık sorunları oluşumu gözlenmez.

Petek temizliğinden kaynaklı sorunlarınız oluşmuş ve ısınamıyorsanız alanında uzman sorun gideren ekiplere bir telefonla ulaşılıp sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Petek temizliği yapımında yaygın iki yöntem vardır genelde temizlik işleminde alanında uzman ekipler bu yöntemleri kullanırlar. Petek kirliliği durumuna göre hangi yöntemin kullanılacağı belirlenir.

Peteklerin Altı Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?

petek-temizligi-nasil-yapilirPetek temizliği nasıl yapılır sorusu 3 farklı bilinen yöntem açıklanarak cevaplanabilir.Bu üç farklı petek temizleme yöntemi alanında uzman ekipler aranarak ve sorununuz bildirilerek ısınma tesisatınızın çalışmasına engel olan petek kirliliği ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntemleri basitten karmaşığa doğru sıralıyoruz. Petek temizliği nasıl yapılır sorusuna verilen birinci cevapla başlayalım. Bu petek temizleme işlemi tüm radyatör aksamlarının sökülüp basınçlı temiz suyla temizlenmesi şeklinde yapılır. Peteğin bütün parçaları sökülür ve yüksek basınçta akan su ile bu kısımlar itina ile pislikler giderilmek suretiyle temizlenir. Ancak bu sökülme işleminde kaynaklı temizlik yapılırken bir yandan da yeni sorunların oluşumuna yol açılmaktadır. Bu ellerinizle yeniden hazırladığınız sorunlardır bunlar.

Sizin petek tesisatınız yapılırken size ödeme yaptıktan sonra bilgi verilirken garanti sürenizden de bahsedilir. Bu bahsedilen garanti süresi her firmaya göre farklılık göstermekle birlikte bilinen standardı ise on yıl olarak müşteriye zaman verilir Her garanti koşullarını aşan bazı müşteriden kaynaklı sorunlarda olduğu gibi sizin peteklerinizi sökerek yapılan işlemler ise garanti durumunuza ters düşmektedir. Çünkü bu garanti peteklerinizin sökülmesi durumunda devre dışı kalmaktadır. Bir diğer dezavantaj ise radyatör sistemlerinizin içinden geçecek olan oksijenli basınçlı temizlik suyunun bu peteklerde paslanmaya neden olmasıdır.

Bu paslanmalar da petek kirliğine hatta daha da kötüsü bu alanlarda patlama nedenli oluşan su kaçaklarına neden olmaktadır. Bu durumda kombinizin peteklerinde bulunan suların boşalmasına kombi basıncının ikinin altına düşmesine neden olmaktadır. Diğer bir petek temizliği nasıl yapılır cevabı ise kimyasal takım malzemeleri kullanılarak peteklerde ki kirliliklerin giderilmesi işlemidir. Bu kimyasal maddeler üzülerek belirtmeliyim ki yurt dışından ithal edilerek kullanılan ürünlerdir.

Kimyasallar sisteme verilerek bazen bir iki saat bazen de tüm gün sistemde devir dayım yaptırılarak sistemde bulunan kirlenmeler kimyasal yollarla parçalanmalar ve çözülmeler sağlanır.Bu kimyasalın sistemde sirkülasyonunun ne kadar süreyle yapılması gerektiği petek kirliliğinin miktarı belirler. Bu işlemde de belli sorunlar doğurabilecek durumlar vardır.

Bu durumlar alanında uzman ekipler çağrılmayarak daha uygun fiyata mal etmeye çalışılarak uygun ama doğru kimyasal kullanmayan ekiplerin çağrılarak petek temizliklerinin yağılmasıdır. Alanında uzman olmayan ekiplerin kimyasallara dikkat etmeyerek ulaşıp alabildikleri her türlü kimyasalı kullanmalarından doğan sorunlar olabilir. Bir başka sebep ise bu kimyasallı ve pisliklerin bulunduğu suyun tamamen boşaltılmaması sonucu tesisatta uzun süre kalmasından doğacak sorunlardır.

Cihazla Petek Temizliği Yapan Firmalar

Bu nedenlerde bu kimyasal ile petek temizliği yapma işleminin de tesisata zarar verme riski vardır.Başka bir petek temizliği nasıl yapılır cevabı ve bu son cevap olarak alanında uzmanlaşmış ekiplerin yaptığı makine ile kimyasal petek temizliği işlemidir. Bu işlemde ise yapılan uygulama basamakları ise önce sisteme verilen kimyasal maddenin sistemde dolaşması sağlanmakta ve daha sonra bu dolaşma işlemi ile kirlerin ve oluşan kir katmanlarının temizlenmesi sağlanır.

Bu işlemden sonra ise peteklere makine bağlanarak kimyasallı su ısısının artması 40-45 derece sıcaklığa çıkarılması sağlanır.Makinenin bu temizleme işlemine kazandırdığı diğer bir işlem ise yüksek devirlerde çalışan pompalar yardımıyla kimyasallı su sirkülasyonunun sağlanmasıdır. Böylece tüm tesisatta bulunan her alanın makine yardımıyla, pompanın sağladığı yüksek basınçla ve kullanılan uygun kimyasalın etkisiyle mükemmel bir temizleme sağlanır. Kullanılan en önemli petek temizleme tekniği budur.

Petek temizleme işleminde makine sisteminin yardımıyla içeride hava kalması durumu da engellenmiş olunur. Diğer bir önemli geri kazanım mekanizmasında kimyasal ve kirli tabakaların içine çözünmüş suyun filtrelenerek temizlenip ve kimyasallardan arındırılarak geri sisteme verilmesidir. Bu şekilde petek temizliği nasıl yapılır cevapları verilmiş olmaktadır.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır

petek-temizligi-nasil-yapilirPetek temizliği nasıl yapılır cevaplarına ihtiyacınız olacak mutlaka diye bir şey yoktur. Düzenli bakım yaptırılır veya taşındığınız yada satın aldığınız yapının tesisat sitemleri kaliteli ve yeni olabilir. Bu tesisat sisteminde kullanılan borular özel kaliteyi arttırmak için özelleşmiş malzemelerle kaplanmışta olabilir. Bu durumlarda diğer eski yada bu tesisat sistemlerinde kalitesiz malzeme kullanılmış tesisata göre daha uzun süre sorun çıkarmadan kullanılabilir. Eski tesisatlar çok uzun yıllarca sık kullanılmış yapıların fazla sorunlar çıkarması normaldir. Tesisatınız da daha öncesinde yakıt olarak doğal gaza geçilmeden önce fuel oil ve petrol ürünleri kullanılarak ısınma sistemine enerji sağlanmış olabilir. Bu sistemlerde yapılan enerji sağlanan kaynakların değiştirilmemesi durumunda petek temizlikleri mutlaka yapılmalıdır.

Petek temizliği ve sıtma sistemi tesisatı belli dönemlerde belli periyotlarla bakıma tabi tutulmalıdır. Bu şekilde olası petek kirliliğinden kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaz. Petek temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap aranmaz. Petek temizleme işlemleri alanında uzman ve son teknolojinin sağladığı olanakları kullanan temizleme servisleri yardımıyla ısınma sisteminizde bulunan sorunlardan bütçenize uygun bir maliyetle kurtulabilirsiniz.

Servislerimizin yönlendirilmesini sağlayan size her saat hizmet veren çağrı merkezlerine sahiptirler. Bu şekilde zor durumda olan müşterilerine gece gündüz demeden kaliteli hizmet sunmaktadırlar. Bu çağrı merkezinde bulunan ekipler alınan telefon çağrılarını hızla cevaplamakta ve aynı hızla servileri bulunan adrese göndermektedir.

Bu petek temizleme işlemi bazen saatler sürebilirken bazen de bir saat içinde işlem tamamlanabilir. Bu sürenin uzun yada kısa olması servislerin profesyonel ve donanımlı olması da etkiler. Ayrıca her binada bulunan petek sayısı petek panel alanı farklı sayı ve ölçülerde olabilir. Peteğinizin ne kadar kirlendiği de bu süreyi etkiler. Petek temizliğinde asıl önemli konu işini en iyi şekilde yapan bir servisle anlaşılmasıdır. İşini iyi bilen servisin seçilmesinin yanında bu servisin temizleme işleminde kullandığı temizleme kimyasalının kalitesi de önemlidir. Bu kimyasalın kalitesi peteklerinizin zarar görmemesi ve iyi temizlenmesi konusunda büyük önemi vardır. Petek temizlikleri düzenli periyotlarla yapılan bakımlarla desteklenerek ısı tesisat sistemlerinin kusursuz çalışması sağlanabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ