İstanbul Avrupa
0(212) 461 70 96
İstanbul Anadolu
0(216) 388 07 08
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp
0(533) 353 09 09

Kanal Açma 26 Temmuz 2013

Kanal Açma

kanal-acmaKanal açma kanalizasyonlar, ev veya is yerlerinde giderlerden akıtılan pis suların, artık maddelerin biriktiği yer olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki böyle büyük bir sistemde kanal tıkanıklığı oluşması, oluşturabileceği sorunların da büyük olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden kanal açma işlemi çok zorlu ve uğraştırıcı bir işlemdir. Eskiden kalma geleneksel yöntemleri kullanan bir tesisatçı yerine kanal tıkanıklığı açma konusunda uzmanlaşmış ve son teknolojiyi kullanan bir tesisatçıya başvurmak daha doğrudur. Bu konuda son derece titiz çalışan tesisatçılar özel olarak yurt dışından getirdikleri cihazları kullanmaktadır. Öncelikler bütün pis ve temiz su giderleriniz kontrol edilmektedir. Eğer sorun temiz su giderlerinde ise sadece birkaç fayanslık bölge kırılarak en kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırmaktadırlar. Ama pis su giderlerinde sorun varsa bu sefer kanalınızın sorununu bulmak için görüntüleme yöntemi yapılmaktadır.

Kanal Tıkanıklığı Açma

Toplu yaşamın getirdiği problemlerden biri de iş yerlerinde oluşan veya evsel atıkların yaşam alanlarından uzaklaştırılması. Bu atıkların bazıları kanalizasyon sistemiyle yaşam alanından uzaklaştırılır. Ev ya da iş yerlerinde oluşan atık sular kanallar ile ana kanalizasyon hatlarına ulaştırılır. Çoğu zaman sorunsuz işleyen bu sistem mükemmel değildir ve kimi zaman sorunlar yaşanabilir. En sık rastlanan sorun ise tıkanıklık sorunudur. Kanalizasyon hatlarında meydana gelen tıkanıklık toplumu ilgilendiren bir sorun olmasına karşın bize ait olan kanal hattında yaşanan tıkanıklık ise bireysel olarak ilgilenmemiz gereken bir sorundur. Kanalda tıkanıklık olursa pis su tahliye edilemez ve kimi zaman borulardan geri gelir kimi zaman da borularda çatlaklar oluşturup sızıntılara neden olarak kendine yeni bir yol bulur. İlk durumda pis su evimize ya da iş yerimize atık su girişlerinden geri çıkarak kötü koku ve hastalık yapıcı bir ortama yol açar. İkinci durumda ise hemen durumun farkına varamayabiliriz. Zamanla duvarlarımızda ve ya zeminimizde nemlenmeye, renk değişimlerine, pis bir koku ve görüntüye neden olurlar. Her iki durumda da evimize ya da iş yerimize geri dönen atık sular zemin döşemelerinin, halılarımızın, kilimlerimizin ve hatta mobilyalarımızın hasar görmesine sebep olur. Bu istenmeyen durumun hasarın boyutları daha da artmadan bir an evvel çözülmesi gerekir.

Robotla Kanal Açma

Kanal açma işlemi kendiliğinden çözülen bir sorun değildir ve mesleğimiz bu tür sorunları çözmek değilse tek başımıza yapabileceğimiz bir şey yoktur. Bu nedenle kanal açma işlemi için profesyonel bir yardım almamız gerekir. Eskiden yaşam alanınızda kanal tıkanıklığı problemi varsa uzun ve yorucu bir süreç bizi bekliyor demekti. Kanal açma ustası çağrılır ve tıkanıklığın yerini tespit edip düzeltilmesi beklenirdi. Usta deneyim ve gözlemlerinden faydalanarak tıkanıklığın olması muhtemel bölgeleri tespit eder ve kanalın çevresinde kırma işlemine başlardı. Tıkanıklığın bulunduğu bölgenin tam tespiti gerçekleşinceye kadar söz konusu işlem tekrarlanırdı. Tespit işlemi yapıldıktan sonra tıkanıklığı açma işlemine geçilir sorun çözülürdü. Kırma yapılarak kanal gideri açma işlemi yapıldığından tıkanıklık giderildikten sonra o bölgelerin yeniden tadilatı gerekirdi. Bu ise bizler için istenmeyen maliyetler demekti. Etrafta oluşan kırmanın neden olduğu pislikte ayrı bir dert demekti. Üstelik her zaman kanalda meydana gelen tıkanıklığın nedenini tam olarak öğrenemezdik ve tekrar tıkanma olasılığı vardı.

Görüntülü Kanal Açma

Kanal sisteminde meydana gelen sorunları çözmede gün geçtikçe daha ileri metotlar ve araçlar kullanılmaya başlanıyor. Zamanla insan hayatının vazgeçilmezi olan teknoloji bu tür sorunlara yöneldi ve yeni ürünler geliştirilmeye başlandı. Çağımızda giderde kanalda yaşanan tıkanıklara karşı birçok teknolojik araç tasarlandı. Ustalar da yerlerini bu araçları kullanabilecek eğitimli uzmanlara bıraktı. Bu yeni araçlar sayesinde artık tıkalı kanal açma işlemi daha basit. Bunun sonucunda hem zamandan hem ekonomiden tasarruf imkanımız var. Kanal açmada kullanılan yöntemler artık kırmadan sorun çözümüne yönelik. Uzman ekipler tarafından önce kamera ile tıkanıklığın yeri tespit ediliyor. Bölgesel olarak bir tespit değil tam nokta tespiti yapılıyor. Tıkanıklığa neden olan maddeler tespit ediliyor. Sonrasında ise bilgisayar yardımıyla en uygun çözümler üretilip işe başlanıyor. Kanalda tıkanıklığı sorunlarına neden olan maddeler basınçlı su püskürtülüp sökülüp atılıyor. Temizleme sırasında öncesinde ve sonrasında görüntüleme sistemi sayesinde kanalda var olan çatlaklar da aynı anda tespit edilebiliyor. Çatlaklar ya da kırıklar onarılarak su sızıntısı önleniyor.

Temizleme sonrasında kanalın açık olduğu yine görüntüleme sistemi sayesinde doğrulanıyor.  Bu işlem kullanım alanınıza ait hiçbir yere zarar vermiyor ayrıca zamanınızda size kalıyor. Tıkalı kanal açma hizmeti günümüz de artık gelişen teknoloji bize bu imkanı en güzel şekilde sunmaktadır. Kullanılan görüntülü cihazlarla kanallara girilerek kanalınızda kırılma mı yoksa çökme gibi bir sorun olup olmadığını bulunmaktadır ve tespit edilen soruna göre çözüm bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi robotla kanal açma işlemi doğru yapılmadığı zaman evlerimiz de bulunan giderlerden evlerimize pis suyun girmesine bile neden olabilmektedir. Bu yüzden daha ucuza mal edeceğinizi düşündüğünüz eski kameralı kanal açma yöntemlerini aslında daha çok yerin kırılarak artı masraflar doğurduğunu artık daha iyi görmekteyiz. Sizde hem artı masraflarla uğraşmadan en cüz i miktara yaptırabilir hemde evinizde hiçbir yerin kırılmamasını sağlayabilirsiniz. Böyle bir yöntem varken neden eski yöntemleri tercih etmeye devam edelim ki.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ